Konice u Znojma

Obecní knihovna Konice

Konice 119
(budova školy)

Knihovník: E.Muchová

Otevřeno:

Pátek 16:00-17:00


Odkazy

-TJ Družstevník Konice

Stránky fotbalového týmu TJ Konice

-ZŠ Konice

Informační stránky ZŠ Konice

-Znojemští Orli

Neoficiální web o znojemském hokeji

-Znojmo

Stránky města Znojma

-Sklep Konice

Konický sklep Pod Kraví horou

-NP Podyjí

Stránky národního parku

-Zoukar

Web truhlářské firmy se sídlem v Konicích

-Dos a Old Games

Kdo by si rád nezahrál staré DOSácke hry ?

Novinky

25. 9. 2010 : Rozhovor


Zpráva o stavu demokracie ve Znojmě v letech 1990 -2010


 I když se to na první pohled nezdá, vesnička s dominantou věže kostela svatého Jakuba, vykukující za Kraví Horou, patří ke Znojmu. Konice jako jedna ze vstupních bran do Národního parku Podyjí spojují dva fenomény znojemské krajiny - úrodné vinohrady a nedaleké lesnaté břehy řeky Dyje. Obec s výhodnou polohou na kopci a úrodnou půdou byla osídlena už v neolitu a době bronzové. Němce zde po druhé světové válce vystřídali Češi. Jak se dnes žije asi tři sta dvaceti obyvatelům Konic, které v minulosti bývaly samostatné (Znojmu připadly až v roce 1980), se ptáme zastupitele a předsedy komise této části města Jana Kloudy. 


Myslíte, že osamostatnění by vám přineslo prospěch?

Dnes, kdy se všichni dávají dohromady, my se budeme trhat? Já to považuji za nesmysl. Malé obce to v dnešní době nemají snadné s rozpočtem, ani se získáváním dotací. To jsou naivní představy několika jednotlivců. Samozřejmě, nikde není nic stoprocentní a všechno se najednou udělat nedá, ale v Konicích se dnes žije pěkně.  

Pokud začneme od základní infrastruktury, je stejná jako ve Znojmě?

Město přivedlo do Konic vodu, kanalizaci a plyn. Před dvěma roky vyčistilo rybník a strouhy. Ty se snad čistily naposledy za první republiky. Voda při deštích tak tekla z Kraví hory a z hřiště všude kam neměla, do bytovek, do domů, a po silnici. Dnes ji zachytí rybníček (retenční nádrž) na návsi, který dříve býval prázdný. V Konicích máme dětské hřiště s malým parčíkem postavené před dvěma roky, hřiště na fotbal, veřejné osvětlení, od loňska osvětlený kostel, místní rozhlas, i když zastaralý. 

Je ještě něco, co v Konicích není?

Opravené místní silnice, jejich stav je velmi špatný. U nás by se měly zrenovovat všechny, protože žádná není v dobrém stavu, chybí i vozovky u nově postavených domů. Předběžný rozpočet vychází na 35 milionů korun. Letos na podzim plánujeme obnovu silnice a chodníků v takzvané Židovské ulici, už máme projekt, proběhlo stavební řízení a chystá se výběrové řízení pro dodavatele. Chápu, že dnes chybí peníze, ale ať město do Konic investuje alespoň po částech. Doufám, že se to podaří co nejdříve.  

Jak hodnotíte spolupráci s městem?

Jako člen komise a zastupitel velmi dobře, i když mám jednu nemilou zkušenost. Nedávno se v Konicích vlivem deště propadla část kanalizace pro povrchové vody z šedesátých let. Havárii jsem ihned ohlásil na město, ale po šesti týdnech jsem se dozvěděl, že ji jeden úředník zapomněl v šuplíku. Naštěstí došlo k nápravě.

Co místní doprava po zavedení systému IDS, která vás spojuje s městem?

Autobusové spoje se hodně měnily, ale podle mého jezdí dobře. Bylo zajímavé, že když lidé měli v anketních lístcích navrhovat změny jízdních řádů, tak se ze 150 tiskopisů vrátily jen asi čtyři. Přitom jsem osobně navštívil každou domácnost a vše vysvětlil. Výhodou je, že místní dopravu mají důchodci zdarma, jen doufejme, že se sjednotí a senioři nebudou muset doplácet, ani při cestách linkami regionálních autobusů.

Na návsi dodnes máte starou autobusovou čekárnu. Ve spodní části Konic naopak novou dřevěnou  ...

S umístěním dřevěných zastávek byly problémy ve všech obcích hraničících s Národním parkem Podyjí. Parku se nelíbily, ale vše se vyřešilo, došlo k dohodě a brzy bude stát nová čekárna i na návsi.

Co spolky, sport, kulturní a společenský život?

Znojemský Spolek přátel Hroznové kozy oživuje i místní tradice v Konicích, ať je to jarní vynášení Hroznového kozla či podzimní zavírání hory ve vinohradech na Kraví hoře. Aktivní je i místní tělovýchovná jednota, která má šikovného vedoucího, sdružení myslivců a spolek holubářů, který dosahuje vynikajících výsledků na závodech holubů. Kulturní dům, stavbu z padesátých let kde spolky pořádají zábavy a plesy, si nedávno pronajal majitel hostince. Ještě před tím ho měl v nájmu mladý podnikatel, který zde chtěl otevřít kulturní a informační středisko, protože Konicemi projde poměrně dost turistů a výletníků, ale kvůli ekonomické krizi od tohoto záměru upustil.

-Zdroj článku: Znojemský týden, Foto: Archiv SPHK-

 
Konice@email.cz © 2007 - 2010 , ICQ 244-044-097