Konice u Znojma

Obecní knihovna Konice

Konice 119
(budova školy)

Knihovník: E.Muchová

Otevřeno:

Pátek 16:00-17:00


Odkazy

-TJ Družstevník Konice

Stránky fotbalového týmu TJ Konice

-ZŠ Konice

Informační stránky ZŠ Konice

-Znojemští Orli

Neoficiální web o znojemském hokeji

-Znojmo

Stránky města Znojma

-Sklep Konice

Konický sklep Pod Kraví horou

-NP Podyjí

Stránky národního parku

-Zoukar

Web truhlářské firmy se sídlem v Konicích

-Dos a Old Games

Kdo by si rád nezahrál staré DOSácke hry ?

Novinky

9. 10. 2010 : Další střípky obce zaznamenány - 1.část

I ve 21.století, době moderních počítačů a různých vymožeností je věda na historii stále krátká. Lidstvo se nikdy nedozví, jak přesně vznikly a také zanikly éry slavných civilizací. Stejně tak je to i s naši obcí.
Její historie je dodnes stále jednou obrovskou neznámou, jelikož všechny cenné kroniky, knihy a zápisy byli buď zničeny při požáru v několika minulích století, nebo byli běhěm 2.světové války záhadně ztraceny a ukryty v okolí obce. Jeden doposud žijící původní obyvatel Konic, který nedávno obec po dlouhých letech navštívil, vzpomínal, jak během hraní s kamarády v období války na  kopci "Skaliska", nalezl zakopanou kroniku se všemi cennými dokumenty a spisy, které tam před sovětskými vojsky ukrylo tehdejší vedení obce.
Vraťme se ale o několik stovek let ještě dále...řekněme tak do 12.století - na rozmezí raného a vrcholného středověku, kdy bída a hlad byli na denním pořádku. Někdy během této doby, se na stráni jihovýchodního svahu Kraví hory objevily lidé, kteří zde postupně vybudovaly malou bezvýznamnou osadu. Tuto teorii potvrzují letošní nálezy z povrchových sběrů v okolí Konic, které spadají do středověku a také první písemné zmínky z 13.století. Tvrzení, že Konice byli osídleny v neolitu a době broznové jsou tedy nesmysl, jelikož nejsou archeologické a ani jiné důkazy. Lidé dali osadě název Canicz a po obou stranách potoka, tekoucí ze svahu dále směrem na Nový Šaldorf postavily dřevěné chatrče. Jaký význam má slovo Canicz je záhadou, pravděpodobně může mít název jak slovanský původ, jako jiné obce na znojemsku, tak i čistě německý. Život se rozvíjel dále a osada během let měla to nejdůležitější - zdroj vody z potoka a úrodnou půdu kterou si obyvatelé upravily a přivlastnily. Veškeré další událostí a dění ve středověkých časech Konic je nám tajemstvím a nezbývá nic jiného, než se přesunout o pár století dálé.

Pokračování příště....                                    

 - Zdroj článku: Administrátor, Foto: Archiv webu-
 
Konice@email.cz © 2007 - 2010 , ICQ 244-044-097